خواص آب ماست و آب پنیر

عضی ها مزه آب ماست یا آب پنیر را دوست ندارند ، در حالیکه دیگران آن را خیلی دوست دارند . آب پنیر یا آب ماست مایعی است که هنگام تهیه ماست یا پنیر از شیر جوشیده و غلیظ شده تشکیل می‌شود و روی سطح ماست یا پنیر قرار می‌گیرد . در حالیکه تمام پروتئین به پنیر یا ماست منتقل می‌شود ، مواد حیاتی در آب آن جمع می‌گردد .

آب ماست یا آب پنیر از یبوست جلوگیری می‌کند . منبع پروتئین خوبی برای مشکلات کلیوی و سلول های ایمنی بدن را فعال می‌کند . با توجه به اینکه آب ماست مقدار کمی چربی و پروتئین دارد ، ولی دارای مقادیر زیادی مواد معدنی خصوصاً کلسیم و ویتامین های محلول در آب مثل B2 و B6 می‌باشد ، در مقایسه با شیر میزان مواد با ارزش آن در هر کالری بیشتر است . بنابراین به فردی که باید چربی و پروتئین کمی مصرف کند و در مقابل به مواد معدنی و ویتامین نیاز دارد ، توصیه میشود آب ماست یا آب پنیر مصرف کند . مصرف آب ماست یا آب پنیر ، نه بار کلیه ها را سنگین می‌کند و نه دارای پروتئین است که در اثر تجزیه باعث چاق شدن باسن و ران و شکم گردد .

کلیه ها می‌توانند مقادیر کم پروتئین را تحمل کنند ، زیرا در صورت مصرف زیاد پروتئین مواد حاصل از تجزیه آن ، فشار را در کلیه ها افزایش داده و در نهایت اجزاء تشکیل دهنده کلیه  صدمه دیده و حساس می‌شوند .

به استثنای آب ماست و آب پنیر ، تقریباً تمام مواد لبنی که منبع تامین کلسیم و ویتامین می‌باشد ، دارای مقادیر زیادی پروتئین هستند . آب ماست و آب پنیر دارای مقادیر کمی پروتئین هستند و بدن می‌تواند به راحتی از این مقدار پروتئین به طور مطلوب استفاده کند . بنابراین برای افرادی که به دلیل داشتن پروتئین بالا از خوردن شیر منع شده اند ، آب ماست یا آب پنیر به عنوان یک جایگزین مناسب توصیه می‌شود .

با رژیم محتوی آب ماست و آب پنیر ، خیلی از افراد چاق وزن خود را کم می‌کنند . نبودن چربی ، پایین بودن کالری ، و وجود ویتامین ها و مواد معدنی در آب ماست و آب پنیر ، بدون ایجاد کمبود مواد مغذی ، لاغر شدن را تسهیل می‌کند . علاوه بر این ، خوردن آب ماست هضم غذا را شدت می‌بخشد .

پروتئین آب ماست و آب پنیر برای سیستم ایمنی بدن مناسب است . علاوه بر باکتریهای موجود در آب ماست و آب پنیر تازه ، پروتئین موجود در آن به سیستم ایمنی بدن قدرت می‌بخشد .

آب ماست کمک خوبی برای رفع یبوست است . کسانی که از یبوست رنج می‌برند با خوردن آب کاست یا آب پنیر میتواننذد این مشکل را رفع کنند . کافی است هر روز یک لیوان آب ماست یا پنیر بنوشند ، اسید لاکتیک و میکروبهای اسید لاکتیک موجود در این آب باعت تحریک ساده روده می‌شود . کسانی که یبوست ندارند باید از مصرف زیاد آب ماست یا آب پنیر خودداری کنند زیرا باعث اسهال می‌شود .

/ 0 نظر / 62 بازدید